مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین

قوانین ثبتی در قانون جمهوری اسلامی که عمر طولانی مت آن مربوط به زمان و دوره ی قاجار می باشد بسیار پیچیده و خسته کننده می تواند باشد و عبور از آن نیاز به یک وکیل خوب و خبره دارد که در این زمینه تجربه کافه داشته باشد. این قانون مربوط به سازمان ثبت اسناد ملی که وابسته به قوه قضاییه می باشد است.

وکیل ثبتی کیست؟

وکیل ثبتی شخصی است که آشنایی به قوانین و امور ثبتی داشته باشد، همچین شخصی می تواند در امور مربوط به قوانین ثبت در مراکز و موسسات حقوقی مشغول به کار شود. بهره مند شدن از مشاوره حقوقی حرفه ای می تواند خیلی از مشکلات شما را برطرف نماید.

دعاوی ثبتی چیست؟

منظور از دعاوی ثبتی موارد و دعاوی می باشد که در امور ثبت اسناد و املاک و اجرای آن املاک و اسناد مورد و مشکلی خورده باشد پرونده و موضوع مربوطه به مراجع قانونی و دادگستری ها جهت رسیدگی ارسال شده باشد.منظور از دعاوی ثبتی تمامی مسائل قانونی در زمینه ثبت اماکن، زمین، ملک و تمام مواردی که باید به ثبت قانونی برسد به مشکل خورده باشد و برای رسیدگی به آن ها نیاز به صلاحیت ذاتی محاکم قانونی و عمومی می باشد.

حل مشکلات دعاوی ثبتی توسط وکلای با تجربه

موارد دعاوی ثبتی چیست؟

 • تولد و یا ولادت که الزام به ثبت و صدور و شناسنامه می باشد
 • فروش و یا خرید ملک
 • اقدام به حذف نام همسر
 • ابطال سند رسمی
 • رفع ممنوع الخروجی
 • و...

دعاوی ملکی حقوقی

بازار ملک و املاک همیشه جزو پر طرفدارترین حوزه های سرمایه گذاری بوده است و در کشور ما خصوصا مالک بودن ارزش بسیار بالایی دارد که می تواند سرمایه افراد را حفط کند و از بی ارزش شدن پول جلوگیری می کند. امروزه املاک تبدیل به یک سرمایه ارزشمند شده است که قیمت بسیار بالایی نیز در کلانشهر ها دارد. تمامی این شرایط موجب شده تا حساسیت افراد در این مسئله بالاتر برود. اما به هر حال هر جا که داد و ستدی باشد امکان وجود مشکل و دعوای حقوقی نیز وجود دارد. دعاوی حقوقی ملکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به دلیل حساسیت بالای این کار خیلی از اوقات طرفین معامله به مشکل می خورند و در مراجع قانونی ذیصلاح اقدام به طرح دعوی می کنند. دعاوی ملکی حقوقی به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

انواع دعاوی ملکی حقوقی

همانطور که گفتیم بدلیل شرایط فعلی اقتصادی در ایران معاملات ملکی بسیار حساسیت پیدا کرده اند و با جابجایی رقم های زیادی که انجام می شود، ممکن است دعاوی های حقوقی مختلفی هم پیش بیاید. دلایل مختلفی مانند تحریم های اقتصادی باعث شده مردم ایران از بابت صاحب خانه شدن کمی ناامید شوند و برعکس کشور های توسعه یافته که آنقدر دغدغه مالی زیادی در مورد خرید خانه ندارند.

 • دعاوی ملکی حقوقی
 • دعاوی ملکی کیفری
 • دعاوی ملکی ثبتی

دعاوی ملکی ثبتی

دعاوی ملکی ثبتی یکی از انواع دعاوی ملکی است که به ثبت اسناد و املاک مربوط می شود. دعاوی ملکی ثبتی در واقع زیر مجموعه دعاوی ملکی حقوقی است، اما به دلیل حجم بالای پرونده های مربوطه تبدیل به یک نوع جدا شده است. در ادامه یک لیست از مهم ترین دعاوی ملکی ثبتی قرار داده ایم:

 • دعوی ابطال سند رسمی
 • دعوی افراز ملک
 • دعوی ابطال سند مالکیت معارض
 • دعوی ابطال مراحل ثبتی
 • دعوی توقیف عملیات اجرایی
 • دعوی ابطال اجرائیه ثبتی املاک مرتبط

برای حل دعاوی ملکی می توانید از وکیل ملکی با تجربه استفاده کنید.

دعوی افراز ملک مشاع یکی از دعاوی ملکی ثبتی

دعوی افراز ملک مشاع

افراز نوعی تقسیم اموال غیر منقول است که مالکان آن سهم خود را با توافق های انجام شده جدا می کنند. در واقع این کار زمانی انجام می شود که ملکی بیشتر از یک مالک داشته باشد. اما اگر تمام مالکین رضایت بر افراز ملک مشاع نداشته باشند، کار توسط دادگاه کشیده می شود و با بررسی اسناد ثبتی ملک اقدام به بررسی وضعیت قابل افراز بودن یا نبودن ملک می کنند. اگر ملک قابل افراز باشد، کارشناس نظریه خود را مبنی بر نحوه تقسیم ملک و تعیین میزان سهم هر یک از شرکاء اعلام می دارد. در صورت موافقت شرکاء با نظریه اعلام شده دادگاه بر مبنای سهم هر یک از آنان حکم به افراز ملک مشاع می دهند.

به طور خلاصه اگر افراز به صورت توافقی میان مالکین باشد، افراز به تراضی نام دارد و اگر با رای دادگاه انجام شود به معنی افراز اجباری است. دعوی افراز ملک تنها یکی از انواع دعاوی ملکی ثبتی است.

نظرتان را بنویسید

ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}