مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین

مشاوره تنظیم شکوائیه

برای اینکه در دعاوی و مشکلات حقوقی موفقیت کسب کنیم و به پیروزی برسیم و ایجاد شکوائیه مناسب و اصولی با تسلط کافی بر امور حقوقی نیاز بر شخصی داریم که آشنایی با تمام مراحل قانونی و قوانین داشته باشد تا شکوائیه ای برای دادجو تهیه نماید. و اگر از اشخاص متخصص و مسلط بر این امور استفاده ننماییم ممکن است با عدم صلاحیت کافی شکایت نامه و عدم شناخت کافی قوانین و ادله ی نامناسب به نتیجه مطلوب نرسیم و در این مسئله به شکست بخوریم در صورتی که استفاده از وکیل کار درست و همچنین مسلط استفاده کنیم به هدفمان نزدیک تر می شویم و درصد پیروزیمان در پرونده نیز چندین برابر افزایش میابد.

تنظیم دادخواست و شکوائیه در تهران | شکوائیه چیست

شکوائیه چیست؟

شکواییه اولین گام برای شکایت علیه یک نفر می باشد. چنانچه جرمی رخ داده است و این جرم سبب آسیب جسمی، فیزیکی و روانی گشته باشد فرد آسیب دیده یا شاکی میتواند به واسطه ی جرم و جبران خسارته وارده با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی شکواییه ای علیه مجرم تهیه نماید و علیه او شکایت کند.

در زمان تنطیم شکوائیه موارد زیر حائز اهمیت می باشد.

 • ادله وقوع جرم
 • موضوع شکایت
 • تاریخ و محل جرم
 • ضرر و زیان وارده
 • نام و نام خانوادگی شاکی
 • نام و نام خانوائگی و نشانی مجرم

ثبت موارد فوق در تنظیم شکوائیه شما بسیار حائز اهمیت می باشد.

مشاوره و تنظیم شکواِئیه شکوائیه در تهران

مهم ترین بخش در تنظیم و طرح رسیدگی به یک پرونده حقوقی و کیفری، تنظیم شکوائیه و دادخواست و تسلیم آن به مراجع قانونی و ذیربط است. پس از تسلیم درخواست شکوائیه به دادگاه پرونده برای رسیدگی های دیگر به مراجع قانونی ذیصلاح ارجا داده می شود. و از شما برای حضور در دادگاه دعوت به عمل می آید.

داد خواست چیست؟

دادخواست به معنای یک درخواست رسمی و قانونی از دادگاه های ذیصلاح می باشد، در این دادخواست از مراجع قانونی درخواست می شود که افراد یا فرد مقابل دعاوی را به انجام برخی از مسائل حقوقی و قانونی طبق قوانین مربوطه ملزم نماید. تنظیم دادخواست برای دعاوی حقوقی می باشد. طبق قانون در ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی زمان و پیگری یک پرونده توسط مراجع قانونی زمانی شروع می شود که دادخواست و شکوائیه آن به دادگاه تسلیم شده باشد.

فرم دادخواست شکوائیه

برای تنظیم و تهیه فرم های شکوائیه شما می توانید تمامی فرم های مربوطه را از انتشارات داخل مراجع قضایی و یا دفتر خدمات الکترونیک قضایی در هر منطقه تهیه و تنظیم نمایید که همچنین برای تهیه و تنظیم شکوائیه می توانید از یک وکیل و یا یک مشاور حقوقی در این زمینه راهنمایی و مشاوره دریافت نمایید. قابل ذکر است با توجه به تعدد بسیار بالای شکوائیه در دعاوی حقوقی، رسیدگی پرونده های حقوقی با توجه به نوع درخواست شکوائیه و محل اقدام برای رسیدگی به پرونده حقوقی تقسیم می شوند.

انواع فرم های شکوائیه

 • دادخواست بدوی یا دادخواست مخصوص دادگاه نخستین
 • دادخواست شورای حل اختلاف
 • دادخواست تجدید نظر
 • دادخواست فرجام خواهی
 • ددخواست دیوان عدالت اداری
 • دادخواست واخواهی

مشاوره تنظیم شکوائیه در تهران

سوالات متداول

علت اصلی که باید شکواییه را تنظیم کرد چیست؟

شکواییه زمانی تنظیم می شود که شاکی درخواست مجازات کیفری دارد. در صورتی که شکواییه تنظیم نشود هیچ قانون گذاری شکایت آسیب دیده و شاکی را پیگیری نخواهد کرد پس باید این نکته مهم را در نظر داشت.

تفاوت دادخواست و تنظیم شکواییه چیست؟

تفاوت اصلی در شکواییه این است که، فرد شاکی شکایتی را با دادگاه کیفری مطرح می کند که قصد شکایت و یا دریافت غرامت دارد اما در تنظیم دادخواست فرد شاکی، دادخواستی را با دادگاه حقوقی مطرح می کند.

برای تنظیم شکوائیه ،چه کارهایی باید انجام شود؟

کلیه مشخصات شاکی و مجرم. عنوان شکایت و توضیح در مورد شکایت جزو مواردی است که در تنظیم شکواییه تاثیرگذار است و باید رعایت شود. تاریخ و محل وقوع جرم نیز باید وارد گردد و تمامی مدارک خواسته شده در دسترس باشد.

برای تنظیم شکوائیه ،چه کارهایی باید انجام شود؟
کلیه مشخصات شاکی و مجرم. عنوان شکایت و توضیح در مورد شکایت جزو مواردی است که در تنظیم شکواییه تاثیرگذار است. تاریخ و محل وقوع جرم نیز باید وارد گردد و تمامی مدارک خواسته شده.
تفاوت دادخواست و تنظیم شکواییه چیست؟
در شکواییه، فرد شاکی شکایتی را با دادگاه کیفری مطرح می کند که قصد شکایت و یا دریافت غرامت دارد اما در تنظیم دادخواست فرد شاکی، دادخواستی را با دادگاه حقوقی مطرح می کند.
چرا باید شکواییه را تنظیم کرد؟
شکواییه زمانی تنظیم می شود که شاکی درخواست مجازات کیفری دارد. در صورتی که شکواییه تنظیم نشود هیچ قانون گذاری شکایت آسیب دیده و شاکی را پیگیری نخواهد کرد.

نظرتان را بنویسید

ارسال نظر در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}